Owen Wilson

23. ledna 2008 v 15:04 | Mart!na |  Owen Wilson

Owen Wilson: "Jsem srab."

Pro Hollywood se rozhodl v striptýzovém baru. Vypil deset piv, přerazil si nos a napsal scénář, který ho katapultoval do první ligy. Právě má nový film. Je horké texaské odpoledne. Šestnáctiletý Owen na půl ucha poslouchá otcovo kázání a pohledem přitom přejíždí po ladných křivkách jeho sekretářky Jackie. Že tentokrát otcovi došla trpělivost, ho uhodí jako blesk až o pár hodin později. Den předtím chytil Owena na střední škole ředitel, když kradl otázky testu z matematiky, a vyloučil ho ze studia. K seznamu Owenových lumpáren přibyla další, která už nejde smazat tak lehce jako jeho divoké mejdany nebo nos dvakrát přeražený při americkém fotbale. Tentokrát ho rodiče obléknou do zeleného mundúru a zapíšou na vojenskou akademii v Novém Mexiku. Vyděšenému Owenovi spadne hřebínek. Každé ráno vstává v pět, leští latríny a samopaly, celý den běhá po cvičišti až do bezvědomí a nakonec v zákopech míří na nepřátelský cíl. Po nocích píše prosebné dopisy rodičům, aby ho z toho pekla vysvobodili. Není přece žádný voják. Po dvou letech nakonec přece jen odevzdává uniformu a vrací se do rodného Texasu. To už ho od milionových hollywoodských honorářů dělí jenom pár let.

1 "Prodával jsem hamburgry."
Zkrotlý Owen se na přání rodičů okamžitě zapsal na univerzitu v texaském Austinu a vrhl se do studia scenáristiky a angličtiny. Zpečetil tak svůj osud, protože ve třídě si k němu přisedl zamlklý výrostek jménem Wes Anderson a obrátil mu život naruby. Oba parťáci se spolu opili v nejbližším baru, objednali si striptérky a domluvili se, že spolu natočí film. Své představy se nevzdali, ani když vystřízlivěli. Na konci semestru už měli hotový scénář i dohodu: Owen bude hrát a Wes celou akci režírovat. Z celého humbuku nakonec vznikl patnáctiminutový filmeček s názvem Bottle Rocket, inspirovaný Owenovým nezřízeným řáděním na střední škole. Následující dva roky se Wes snažil protlačit snímek na všelijaké přehlídky. V den jejich bakalářské promoce přišla dobrá zpráva. Film se zalíbil producentům Sundance festivalu a nabídli oběma kumpánům natočení celovečerního filmu podle jejich krátkého skeče. Owen, který si do té doby vydělával jako prodavač hamburgrů a čistič bazénů, po nabídce skočil jako hladový vlk na jehňátko.

"Nominovali mě na Oscara."
Rychle se rozkřiklo, že Owen oplývá jedinečným komediálním talentem, a do jeho života vstoupili další dva osudoví muži. Za kamaráda si ho vybral Ben Stiller, který ho okamžitě začal obsazovat do všech svých filmů, a Jackieho Chana zase zaujala Owenova půvabná nešikovnost - utkali se spolu ve snímku Tenkrát na východě a také v jeho úspěšném pokračování Šanghajští rytíři. Jako třešnička na dortu se tak Owen začal objevovat po boku slavnějších kolegů. Zahrál si ve filmu Armageddon s Benem Affleckem, Genu Hackmanovi sekundoval ve snímku Za nepřátelskou linií a Eddiemu Murphymu přizvukoval v akční komedii Jsem agent. Objevil se i v trhácích Zámek hrůzy nebo Zoolander. Jako hvězda první kategorie se však představil až loni v komedii Starsky a Hutch, která ho vynesla k desetimilionovým dolarovým honorářům za film. Kromě herectví však Owen fušuje i do psaní scénářů. Spolu se svým parťákem režisérem Wesem Andersonem byli dokonce nominovaní na Oscara za nejlepší scénář ke snímku Taková zvláštní rodinka. "Se ženami to neumím."
Přitažlivý blonďák o ženy rozhodně nemá nouzi. Sice by prý rád zakotvil v nějakém pevném vztahu, ale rozhodně se nehodlá přetrhnout, aby svou touhu naplnil. "Vybírám si ženy podle vzhledu. Mohl bych sice tvrdit, že záleží na osobnosti a inteligenci, ale tělesná přitažlivost se nedá nijak obejít. Buď s dotyčnou v posteli chci být, nebo ne." S randěním si tudíž očividně moc starostí nedělá. "Nemám problém ženu sbalit, ale pak se jí zbavit, tomu říkám umění." Owen na tuhle potíž ale našel zaručený recept: "V Cosmopolitanu vyšel článek s názvem Sedm znamení, že vás chce opustit. Doslova jsem ho zhltnul a pak jsem schválně dělal každý z bodů, který se tam popisoval. Chtěl jsem, aby to mé přítelkyni došlo a rozešla se se mnou. Třeba jsem se nechal přistihnout, jak onanuju nad erotickým časopisem, nebo jsem při sexu vykřikoval jméno své bývalé. Nakonec se se mnou skutečně rozešla. Byl jsem rád, že takovýhle článek vyšel," svěřuje se herec.
22
Se Sheryl Crowovou chodil Owen čtyři roky.
Jestli se s ním takto rozešla právě zpěvačka Sheryl Crowová, už ale nedodává. S ní se setkal při natáčení snímku The Minus Man a zamiloval se až po uši. Pro lásku k jedné však nehodlal obětovat svou lásku ke striptérkám. Proto když mu Sheryl dala košem, nelenil a nabrnkl si tucet klubových tanečnic. V říjnu loňského roku si šestatřicetiletý Owen do svého domu v Santa Monice dokonce nastěhoval bratra Luka, aby si mohli objednávat striptérky ve dvou.

"Jsem takový připosránek."
Přestože Owen vystupuje jako suverénní sympaťák, při natáčení akčních scén doslova trpí. "Nenávidím je. Raději bych měl na všechny dvojníka." Jeho parťák ve filmu Šanghajští rytíři Jackie Chan, proslulý svým bojovým uměním, se při jeho zaječích úmyslech dobře bavil. "Owen je jako vystrašená slečinka. Pořád se bojí, aby si náhodou nezlomil nehet." Při jedné scéně Wilson slízl pořádnou řachu do hrudníku a provzdychal pak celý natáčecí týden. Pak ale akční příděl vystřídala intimní společná scéna ve vaně, která z nich udělala blízké přátele.
"Předtím se mi Jackie jenom posmíval. Za život si zlomil snad všechny kosti v těle, zatímco já si stěžoval na každou modřinu, takže ho celkem chápu. Po našem výstupu ve vaně ale obrátil o sto osmdesát stupňů." I kdyby ale Wilsona přestalo hraní bavit, může pořád ještě psát. "Psaní je mnohem náročnější," přiznává tenhle hezoun. "Musíte si někam sednout na zadek, přemýšlet a něco ze sebe vypotit. Když ale hrajete, jste jak malé dítě na pískovišti - jenom si užíváte. Navíc vás obklopuje spousta skvělých lidí." Pravý důvod, proč skutečně už moc nepíše, je ale jednoduchý. Hraní se lépe platí. Naposledy si střihl roli sexy pilota, který se připlete na oceánskou loď ženoucí se za mytickým žralokem. Posádku kromě něj tvoří Bill Murray a Anjelica Hustonová.
//<![CDATA[ //]]>
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama